« Listopad 2017 »

PŠ Sirova Katalena

Povijest školstva u Sirovoj Kataleni

Škola u Sirovoj Kataleni otvorena je prvi put 1840. godine.  Radila  je do 1875. godine nakon čega je zbog premalog broja djece spojena sa školom u Budrovcu. Ponovo je otvorena u Sirovoj Kataleni 1885. godine.

„Školska zgrada bila  je vlasništvo tadašnje seoske obćine. Najvećim nastojanjem velečasnog gosp. Ferde Hőrblera, župnika u Šandrovcu, koji je poklonio časničku zgradu, a koju je selo o svojem trošku preuredilo za školu i stan učitelja. „ – kratki odjeljak prepisan iz Školske spomenice.

Zapisi iz školske Spomenice ukazuju da su učitelji bili nositelji prosvjetiteljskih ideja, poticali razvoj radnih sposobnosti, zdravstvenog odgoja i moralno - humanih vrednota. Učitelji su poticali educiranost učenika, ali i mjesnog stanovništva. Učenici su praktično obučavani u „ženskom ručnom radu, u povrćarstvu i voćarstvu“. (iz Spomenice šk.god. 1936-1937.)

Podatci iz spomenice šk.god. 1951./1952. ukazuju da su učitelji permanentno poticali radne navike učenika i uz obrazovanje odgajali učenike za svakodnevni život.

„Tokom jeseni na inicijativu šumarije učenici su skupljali bukvicu. Skupili su 200 kg i za nju primili 22 kg sapuna, tako da je svakog zapao komad i pol“.

U povijesti školstva Sirove Katalene  izmjenjivao se velik broj učitelja. Najistaknutiji su  Mijo Zebec (službovao od 1886. do 1899.), Eduardo Katar (od 1906. do 1923.), Radoslav Kovač (službovao od 1923.do 1940.) Ružica Kekin, te Marija i Stanislav Markoja (od 1950. do 1970.godine).

Ružica Kekin

Marija Markoja (1950. - 1970.)

Stanislav Markoja (1950. - 1970.)

Škola danas

PŠ Sirova Katalena

U novije doba odgoj i obrazovanje provodili su učitelji:

Bernarda Ferderber radila od 1970.do 1978., Toni Baraščuk,

Janja Kulić od 1980. do 1984.,

Damir Korpar

Marija Šimunić

Jasminka Kolar (danas Stankir), Mirjana Bazijanec, Ivanka Seleš

Vesna Seleš (danas Šijak), Iva Sulimanec.

Od šk.god.2003./2004. do danas u Područnoj školi Sirova Katalena radi učitelj Zoran Vidaković.

Bernarda Ferderber

Toni Baraščuk

Janja Kulić

Damir Korpar

Marija Šimunić

Jasminka Kolar (danas Stankir)

Mirjana Bazijanec

Ivanka Seleš

Vesna Seleš (danas Šijak)

Iva Sulimanec

Zoran Vidaković

U ime učenika i roditelja, svim učiteljicama i učiteljima veliko hvala na predanom radu, poticajima i nastojanjima da sirovokatalenska škola bude smjerokaz edukacije i nositeljica novih ideja u svom mjestu.

Škola danas prepoznatljiva je po:

- praktičnoj nastavi (terenskoj i izvanučioničkoj)

Trešnjik Slavka Horvata u Čepelovcu

Životna zajednica livada

Tunel Paulovac

- uključenosti  učenika u aktivnosti lokalne zajednice

Podmladak DVD - a Sirova Katalena

- suradničkom odnosu roditelja učenika koji pretpostavlja suvremena škola

Božićna radionica s učenicima i roditeljima

Roditelji uređuju dotrajalu školsku ogradu

Božićni običaji u našem kraju - gost u razredu djed Marijan Bajsar

- suradnji i zajedničkom radu PŠ Budrovac, Čepelovac, Mičetinac i Sirova Katalena, te suradnjom sa PŠ za djecu s teškoćama u razvoju  Đurđevac.

Zahvaljujući Matičnoj školi, župniku Mladenu Gorupiću, roditeljima i donatorima, odgojno-obrazovni rad olakšavaju  i uljepšavaju  donirana nastavna sredstva i pomagala.

U rad izvanškolskih aktivnosti uključeni su bivši i sadašnji učenici, koji svojim dramsko-recitatorskim aktivnostima ostvaruju prigodne programe za Sv. Nikolu, Božić,  Mali fašenk, Majčin dan, Uskrs.

Sv. Nikola

Božićna priredba

Djed Božićnjak bira različita sredstva da stigne u Sirovu Katalenu

Božićna priredba

Mali fašenk  - Harry Potter i prijatelji

Vilenjaci iz Gospodara prstenova

Maskirana povorka selom

Petar Pan

Katalenski medvedari

Katalenska filharmonija

Šumski i cvjetni vilenjaci

Uskrsna priredba

Majčin dan

Pokloni za Majčin dan - Čestitke od recikliranog papira i ručno uvezane knjige koje su učenici sami izradili

Sa učenicima i njihovim roditeljima organiziraju se prigodne radionice (Božić, Uskrs, Mali fašenk).

Svojim prisustvom počastili su nas gošće iz Japana, studenti Učiteljske akademije iz Zagreba i Belgije zbog uvida u rad  male seoske škole koji je osobit i specifičan.

Učenici PŠ Sirova Katalena s gošćama iz Japana obučeni u kimono

Završna svečanost - prezentacija radionica s gošćama iz Japana - učenci sviraju KOTO - tradicionalni japanski instrument

Ogledni sat iz matematike ispred belgijskih studenata i kolega iz Hrvatske, te njihovih profesorica Majde Rijavec i Dubravke Miljković

Specifičnost  rada PŠ Sirova Katalena je postavljena pretpostavka „Škola po mjeri djeteta“, stvaranje mogućnosti da svako dijete uči i bude uspješno, razvoj odgovornosti, osjećaj za jednakovrijednost i jednakopravnost svih ljudi, solidarnost i suradnički duh.

Dan planeta Zemlje - sadnja voćaka u školskom vrtu

Recikliranje papira

Izradimo sami knjige svoje - zajednički projekt knjižnice naše škole i PŠ Sirova Katalena

Igre u školskom dvorištu

Nastava se odvija u jutarnjoj smjeni u kombiniranom odjelu od 1. do 4. razreda.

Učenici PŠ Sirova Katalena na terenskoj nastavi u Koprivnici.

Od školske godine 2011./2012. u PŠ Sirova Katalena radi učiteljica Senka Zobunđija.

Početkom školske godine 2013./2014. u PŠ Sirova Katalena dolazi učiteljica Martina Krajcar Baltić.Nastava je organizirana u dvorazrednom kombiniranom odjelu.